Wycieczka do Sejmu Śląskiego

8 lutego 2016 roku, uczniowie naszej szkoły, w ramach naukowej wycieczki samorządowej odwiedzili Katowice. Celem wyjazdu było poznanie funkcjonowania sejmiku śląskiego, marszałka województwa śląskiego i wojewody. Poznaliśmy także ciekawą historię gmachu Sejmu Śląskiego, wznoszonego w latach 1924 – 1929, który był wówczas największym budynkiem w Polsce: największa kubatura, 6 kilometrów korytarzy, 1300 okien, podstawa 1 hektara.
Dzięki uprzejmości Dyrektora Kancelarii Sejmiku Śląskiego Pana Sławomira Brodzińskiego, oraz jego fachowej i przystępnie podanej nam wiedzy, mogliśmy poznać zadania sejmiku, marszałka województwa, a także wojewody.
Dowiedzieliśmy się o różnicach pomiędzy powoływaniem radnych sejmiku wojewódzkiego i jego marszałka, a wojewodą wskazywanym przez premiera.
Zwiedziliśmy Salę Dębową, Salę Szarą, westybul, Salę Marmurową, skorzystaliśmy z możliwości przemieszczania się windą paciorkową (są tylko trzy takie windy w Polsce), a najważniejsze, że usiedliśmy w fotelach odremontowanej sali obrad Sejmiku Śląskiego, na której wzorowana była sala obrad polskiego sejmu w Warszawie.
Dodatkowo obejrzeliśmy i zwiedziliśmy Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – zwany Mariackim – a wzniesiony w stylu neogotyckim – z charakterystycznymi pinaklami, maswerkami, kwiatonami, ostrołukowymi portalami i gargulcami. Wycieczkę zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami SU – panią Magdaleną Jasińską i panem Stanisławem Golą.
 12672047_1690662707872365_1724712129273642402_o
Więcej zdjęć