Święto drzewa 2015

„Nasza szkoła jako jedna z nielicznych ma tak piękny i duży ogród.
Dlatego zainteresowanie drzewami jest niejako wpisane w życie szkoły i
oczywistą konsekwencją tego zainteresowania było włączenie się w
obchody Święta drzewa”, powiedziała p. Magdalena Jasińska w dniu ważnym dla szkolnego arboretum. O tym, że arboretum inspiruje uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego wiemy nie od dziś. Ogólnopolską ekologiczną inspiracją był dla nas projekt pt. Święto drzewa, który realizowali gimnazjaliści pod opieką p. Beaty Tomasiewicz. Zadaniem uczniów było wybranie drzewa, otoczenie go swoimi pozytywnymi emocjami oraz nadanie mu słowiańskiego imienia. Stworzeniu więzi miały pomóc pisane przez uczniów listy do wybranego drzewa, wiersze i opowiadania. W czasie pierwszych jesiennych dni rozpoczęliśmy czytanie oraz recytacje przygotowanych przez uczniów tekstów. Literackie poranki wzbogaciła poezja patrona Gimnazjum ks. Jana Twardowskiego z tomiku „Las”. W arboretum można było usłyszeć również strofy Jana z Czarnolasu, L. Staffa, W. Ścisłowskiego, J. Sztuczyńskiej. Literackim inspiracją towarzyszyły zabawy pośród drzew, które wywołały uśmiech na twarzach uczniów i naturalną radość z obcowania przyrodą. Kolejnym trwałym elementem była zbudowana przez uczestników projektu mówiąca ściana, którą ozdobiły wiersze i ilustracje uczniów w towarzystwie brzozy ozdobionej białymi sercami. I jeszcze jedno – jesienne zabawy z poezją w arboretum pozostaną miłym wspomnieniem udokumentowanym na fotografiach zamieszczonych na stronie arboretum. Kto się z nami nie bawił, niech żałuje! – mówili uczniowie, gdy wracali z jesiennego arboretum. O tym, że warto w nowy sposób zachęcać młodzież do kontaktu z przyrodą i literatura przekonują wypowiedzi uczestników projektu.
Klaudia Olearczyk: Moim zdaniem drzewa są potrzebne, ponieważ bez nich nie moglibyśmy oddychać. Poza tym przy nich człowiek lepiej się czuje. Drzewa dają ludziom pogodny nastrój i tworzą wyjątkową atmosferę w otoczeniu.
Maja Mikler: Ludzie powinni szanować drzewa, ponieważ to dzięki nim żyją. W Gimnazjum Publicznym nr 1 obchodziliśmy święto drzewa, w czasie którego uczniowie czytali drzewom wiersze a następnie tworzyli mówiącą ścianę. Jest to ważne święto, ponieważ uświadamia nam istotną rolę drzew w naszym życiu.
Klaudia Koral: Uważam, że drzewa pełnią ważną rolę w naszym życiu, ponieważ pozytywnie wpływają na nasz nastrój przez swój zielony kolor, który zmieniają jesienią. Łatwo można się przy nich uspokoić i wyciszyć. Myślę, że poprzez święto drzewa w prosty sposób uświadamiamy sobie co to znaczy szanować przyrodę.
Natalia Krótki: Ten wyjątkowy dzień przypomniał nam jak słuchać i obserwować przyrodę. Moim zdaniem warto odnosić się z szacunkiem do roślin gdy one produkują tlen oraz zachwycają nas swoim pięknem przez cały rok. Święto drzewa mówi nam, że warto żyć z przyrodą w harmonii i korzystać w mądry sposób z jej uroków.
Paulina Hullin: Uczniom bardzo spodobał się pomysł czytania drzewom oraz zabawy w arboretum. Przyroda daje każdemu z nas wyciszenie oraz wyjątkowy klimat, dzięki któremu odpoczywają nasze oczy i psychika, bowiem drzewa to nasi najlepsi przyjaciele.

DSC00494 dsc00493-1 DSC00493 DSC00492