Konkurs historyczny

Sprawozdanie z konkursu historycznego „Bitwy i broń II wojny światowej”

29 maja 2019 roku, przypominając  80. rocznicę wybuch II wojny światowej, w Zespole Szkolno-przedszkolnym nr 2 (dawne Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego) zorganizowano Gminny Konkurs Historyczny „Bitwy i broń największej z wojen 1939 – 1945”. Patronat nad konkursem roztoczył Burmistrz Czechowic – Dziedzic Pan Marian Błachut, fundując nagrody dla uczestników.

Nagrody sponsorował także Prezes Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W konkursowe szranki stanęło 33 zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy. Rywalizowali oni w dwóch kategoriach wiekowych: do 13 lat oraz od 13 do 16 lat.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością różnych rodzajów broni, postaci historycznych , największych bitew i wydarzeń z tegoż okresu, a także wiadomości dotyczących obrony naszego miasta.

Wyniki zmagań konkursowych przedstawiają się następująco:

w kategorii wiekowej do 13 lat:

pierwsze miejsce – Kamil Kopeć ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi pod opieką mgr Bożeny Łukaszek

drugie miejsce – Stanisław Maj ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi pod opieką mgr Bożeny Łukaszek

trzecie miejsce – Aleksander Głąbek ze Szkoły Podstawowej nr 7 im Kazimierza Wielkiego pod opieką mgr Beaty Olek

Wyróżnienia otrzymali:

Filip Błasiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi pod opieką mgr Bożeny Łukaszek

Szymon Mańdok ze Szkoły Podstawowej nr 7 im Kazimierza Wielkiego pod opieką mgr Beaty Olek

 

w kategorii wiekowej od 13 do 16 lat:

pierwsze miejsce Adrian Gamoń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2  (dawne Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego)

drugie miejsce Hubert Kominek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2  (dawne Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego) pod opieką mgr Marii Dziuli

trzecie miejsce Filip Tomaszek ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Kusocińskiego (dawne  Gimnazjum nr 2) pod opieką mgr Marceli Cygoń

Wyróżnienia otrzymali:

ex aeqvo Łukasz Kieloch z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (dawne Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego) pod opieką mgr Katarzyny Błaszcz oraz Kamil Kachniarz z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach – Dziedzicach (dawne Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach – Dziedzicach) pod opieką mgr Zofii Barzyk

oraz

Karol Kołeczko z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta (dawne Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach – Dziedzicach) pod opieką mgr Zofii Barzyk

Gabriel Cichy ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Janusza Kusocińskiego (dawne  Gimnazjum nr 2) pod opieką mgr Marceli Cygoń

Maciej Budny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (dawne Gimnazjum nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego)

Michał Drewniak z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta (dawne Gimnazjum Katolickiego w Czechowicach – Dziedzicach) pod opieką mgr Zofii Barzyk

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej pozapodręcznikowej wiedzy.

Podkreślić należy, że o wyłonieniu pierwszego miejsca w obu kategoriach wiekowych przesądziła dogrywka, bowiem osoby te osiągnęły identyczny wynik.

Na uwagę zasługuje też fakt, że różnice pomiędzy miejscem na podium, a osobami wyróżnionymi były niewielkie, zaledwie kilka punktów.

 

Po zakończeniu testu, uczestnicy konkursu mogli spróbować swoich sił w zawodach strzeleckich. Wszak miłośnikom militariów broń strzelecka nie jest obca, a każda okazja aby poćwiczyć właściwą postawę strzelecką, celność oka i pewność ręki jest szansą na zdobywaniem kolejnych doświadczeń. Działania te były możliwe dzięki Panu Leszkowi Gaszczykowi z Zespołu Strzeleckiego „Pluton” Koło nr 14 w Czechowicach – Dziedzicach Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, który jest także Sądzią Klasy Trzeciej.

Wyniki rywalizacji strzeleckiej mogą szczególnie płeć piękną napawać dumą, bowiem z sześciu wyróżnionych w obu kategoriach osób na podium znalazły się dwie dziewczynki (w sumie na 33 było ich tylko pięć)

W kategorii do 13 lat:

I miejsce – Iga Szelest z Katolickiej Szkoły Podstawowej

II miejsce – Kacper Wolny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2

III miejsce – Piotr Barłóg ze Szkoły Podstawowej nr 7

W kategorii od 13 do 16 lat

I miejsce – Michał Drewniak z Katolickiej Szkoły Podstawowej

II miejsce – Kamil Kachniarz z Katolickiej Szkoły Podstawowej

III miejsce – Agnieszka Trojan z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2

 

Wielką wdzięczność wyrażam osobom, które walnie przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia konkursu, Paniom : Katarzynie Błaszcz, Beacie Olek, Bożenie Łukaszek, Marceli Cygoń, Edycie Głąbek, Zofii Barzyk, Jolancie Gaździe oraz Panom Robertowi Pietrzykowi i Pawłowi Pawlikowi. Dziękuję także Pani Renacie Nawrockiej za koordynację wszelkich działań związanych z funkcjonowaniem konkursu.

Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy poświęcają swój czas i energię, walnie przyczynili się do sukcesów swoich wychowanków.

Szczególne podziękowania należą się Burmistrzowi miasta Czechowice – Dziedzice za otoczenie patronatem tego konkursu oraz ufundowanie nagród oraz Prezesowi Czechowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej za wsparcie finansowe konkursu, a także Panu Leszkowi Gaszczykowi za wzbogacenie i uatrakcyjnienie formy naszej rywalizacji poprzez zorganizowanie zawodów strzeleckich z broni pneumatycznej Kpn-k/5.

Nagrody uczestnikom wręczył Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 mgr Wojciech Mik

Mam nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie,  aby poprzez militarne potyczki poznawać naszą trudną historię XX wieku, wielkich wodzów, bohaterskie postawy, decydujące bitwy,  oręż, który kształtował te wydarzenia wpływając na ludzie losy i wykuwając nowy porządek świata.

Organizator konkursu

Stanisław Gola