Spotkanie z ratownikiem medycznym

7 czerwca 2019 roku, w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, przeprowadzono zajęcia dla uczniów klas trzecich gimnazjum z udziałem certyfikowanego ratownika Europejskiej Rady Resuscytacji, ratownika medycznego Pana Krzysztofa Gazdy, który od wielu już lat współpracuje z naszą placówką w tym zakresie.

Nasz gość szybko stworzył  przyjazną atmosferę niezbędną na tego typu zajęciach. Profesjonalizm i doświadczenie Pana Krzysztofa, umożliwiły wykształcenie prawidłowych nawyków i zachowań podczas udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Mogliśmy nauczyć się resuscytacji krążeniowo oddechowej przy użyciu fantoma, Pokazano właściwe ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i czterokończynowej. Poznaliśmy czym różni się omdlenie od utraty przytomności oraz co oznacza zawał mięśnia sercowego, a najważniejsze – jak należy wówczas się zachować.

Pan Krzysztof przedstawił także sposoby zachowania w różnych sytuacjach kryzysowych (sam brał udział w wielu akcjach ratowniczych w wielu krajach, tylko w Polsce min. podczas katastrofy kolejowej pod Szczekocinami w 2012 roku, a także wielokrotnie zabezpieczał bezpieczeństwo uczestników „Przystanku Woodstock” – obecnie, od 2018 r. zmieniono jego nazwę na Pol’and’Rock Festival)

Uczniowie klas trzecich składają serdeczne podziękowania Panu Krzysztofowi za zaangażowanie w przekazywaniu swojej bezcennej wiedzy na temat ratowania ludzkiego życia.
Jesteśmy wdzięczni za bezinteresowne poświęcenie Pańskiego czasu i podzielenie się swoimi umiejętnościami.
Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom będziemy potrafili zachować się właściwie i racjonalnie w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy, a dzięki temu wszyscy będziemy czuć się bezpieczniej.

Na zdjęciach fragmenty zajęć z udziałem Pana Krzysztofa.