Izba regionalna

Izba Regionalna – W szkolnej Izbie Regionalnej gromadzone są eksponaty dokumentujące życie naszych przodków oraz historię regionu. Tu odbywają się wystawy tematyczne, lekcje edukacji regionalnej oraz warsztaty dla innych szkół.

Zobacz na facebook.com

Wizyta uczniów Gimnazjum Publicznego nr 3 z Czechowic- Dziedzic
w naszej Izbie Regionalnej

14 marca 2016r. gościliśmy uczniów zaprzyjaźnionego GP nr3. Przyjechali oni do nas razem z nauczycielką edukacji regionalnej p. A. Chmielniak. Celem wizyty było zwiedzenie naszej Izby Regionalnej.
Uczniów przywitała p. M. Koutny i zaprowadziła ich do Biblioteki, gdzie obejrzeli Kącik Regionalisty. Następnie udali się do Izby Regionalnej, gdzie miała miejsce lekcja , która przeniosła ich do czasów młodości rodziców i dziadków. Ciekawe historie opowiedziały im nasze nauczycielki p. G. Woryna- Szołtysek i p. M. Koutny. Przybliżyły eksponaty zgromadzone wokół kącików tematycznych : w kuchni śląskiej i obejściu, w szkole, w pasiece itp.
Na koniec p. E. Przepióra zapoznała ich z nową wystawą tematyczną , przygotowaną niedawno przez uczniów naszej szkoły, tj. „Historią sportu w Czechowicach- Dziedzicach”. Okazało się ,
że wiedza na ten temat nie jest powszechna i uczniowie słuchali z zaciekawieniem o sportowcach, którzy rozsławili nasze miasto . Mieli również jedyna szansę obejrzeć prawdziwe medale olimpijskie, które wypożyczył nam p.Marek Dopierała.
Aby nasi goście wspominali nas życzliwie , na zakończenie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, tj, słodkie babki wielkanocne, upieczone przez koleżanki z 3d. Mamy nadzieję ,
że dzięki nam nauczyli się czegoś nowego.
Ewa Przepióra

„Historia sportu w Czechowicach- Dziedzicach”. Nowa wystawa tematyczna w Izbie Regionalnej

Jedną z najpiękniejszych kart dziejów Czechowic i Dziedzic zapisali nasi sportowcy, działacze
i sympatycy różnych dyscyplin sportu. W pamięci wielu mieszkańców naszego regionu pozostały jeszcze serdeczne wspomnienia o zawodnikach, meczach i zawodach, boiskach i salach gimnastycznych, wspomnienia jeszcze dziś wywołujące radość i wzruszenie.
Bogaty dorobek sportowy kilku pokoleń naszego regionu godny jest upowszechnienia, dlatego postanowiliśmy w naszej Izbie Regionalnej zrobić wystawę dotyczącą tego tematu.
Uczniowie klas 2b i 3d wykonali plakaty i albumy, które mają uczniom przybliżyć historię sportu w Czechowicach- Dziedzicach. Mamy przecież się czym pochwalić, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w 1905 r. , jako piąte gniazdo na Śląsku Cieszyńskim. Opisali również inne kluby działające do dzisiaj. Poświecili dużą uwagę sportowcom, zwłaszcza, że okazało się , iż mamy miedzy sobą ich wnuki i dzieci.
Pani G. Woryna- Szołtysek wykonała duży plakat, który opowiada w jaki sposób bawili się na podwórkach nasi przodkowie. Okazuje się, że mieli do wyboru wiele ciekawych gier i zabaw,
które zostały już zapomniane, a szkoda.
Od strony teoretycznej , wystawkę książek na wyżej wymieniony temat przygotowała p. M. Koutny. Szczególnie należy polecić książkę Emila Buchty „Kronika sportu Czechowic- Dziedzic”.
Zebrano również różne nowe eksponaty, jak przedwojenne narty i kijki , 3 pary łyżew, w tym jedne przykręcane, i oryginalne przedwojenne rakiety do tenisa, itp.
Mamy nadzieję, że ta wystawa przyczyni się do utrwalenia w historii naszego miasta wydarzeń i ludzi związanych z rozwojem sportu na terenie Czechowic- Dziedzic.

Ewa Przepióra